Yoğun Bakım Tekstili

Yoğun bakım tekstili, hastanede bulunan mevcut hastaların gerekli hijyen ve sağlık koşullarının sağlanması açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Burada kullanılan tıbbi malzemeler hastane medikali için önemlidir. Hastaların sağlığının korunması için bütün ekipmanların kaliteli ve temiz olması gerekiyor. Bu durum yoğun bakım odalarında bulunan doktorları ve hemşireleri oldukça yakından ilgilendiriyor. Çünkü onlar için hastaların en iyi şartlarda tedavi edilerek sağlığına kavuşması her şeyden önce geliyor.Cerrahi Bohça Seti

Yoğun Bakım Tekstil Ürünleri Nelerdir?

İyi bir hastane, yoğun bakım tekstil ürünleri açısından zengin olmalıdır. Malzemelerin yeterli olması kadar, kaliteli ve ihtiyaca cevap verecek ürünlerden oluşması da gereklidir. Bu ürünler arasında hasta şortu, eldiven, maske, doktor bonesi, hasta yıkama çarşafı ve hasta minderi gibi tıbbi malzemeler bulunuyor.

Bazı hastane yoğun bakım ürünleri, hastanın herhangi bir yere gitmeden yıkanıp temizlenmesini sağlıyor. Hasta yıkama çarşafı bu görevi görüyor. Hasta banyoya götürülmeden yıkandıktan sonra biriken su, ayak ucu tarafından sarkıtılan su tahliye borusu sayesinde tahliye edilebiliyor. Böylece suyun çarşafta birikmesi önlenebiliyor.

Hastane Yoğun Bakım Medikali

Hastanelerdeki yoğun bakım odalarında ciddi derecede hayati olarak risk taşıyan hastalar tedavi görüyor. Buradaki ekipmanlar güvenilir olan sağlam bir site aracılığıyla rahatlıkla tedarik edilebilir. Yoğun bakım eşyalarının kaliteli ve hijyenik olması, yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaların hayatları açısından son derece kritik bir konudur. Malzemelerin ne kadar kaliteli olduğu hastaların kısa sürede iyileşmeleriyle ilgilidir. Medikal malzemelerin eksiksiz olması, bütün hastane yoğun bakım ünitelerinin olmazsa olmazlarıdır.

Tek Kullanımlık Hasta Önlüğü

Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hastanelerin yoğun bakım servislerinde kullanılan en önemli medikal tekstil ürünleri arasında maskeler yer alıyor. Durumu ağır olan hastaların tedavisi ameliyathanelerde sürüyor. Bu da beraberinde bakteri ve virüslere karşı korunmak için maske takmayı gerektiriyor. Ancak doğru maske kullanımı, hem hasta hem de doktor açısından hayati bir konudur. Bu yüzden sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış maskelerin tercih edilmesi gerekiyor.

Doğru maske kullanımı için yapılması gerekenler;

 • Maske takmadan önce ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla iyice yıkanması gerekiyor.
 • Maskenin kontrol edilerek yapısında herhangi bir yırtık ve deliğin olup olmadığına bakılmalıdır.
 • İç ve dış bölgelerine bakılarak doğru şekilde takılmalıdır.
 • Maskenin kalitesinin kontrol edilmesi için medikal maske testleri yapan cihazlardan yardım alınabilir.
 • Bu konuda profesyonel olan kişilerin tavsiyesi dikkate alınmalı ve doğru maske seçimi yapılmalıdır.
 • Tek kullanımlık maskeler uygun sürede değiştirilmelidir.

mavi ameliyathane kıyafetiMaskeler ciddi hastalık ve enfeksiyona yakalanan hastaların, bu hastalığı sağlık çalışanlarına ve başkalarına yaymaması açısından önemlidir. Ancak doğru şekilde takılan maskeler sayesinde bu tür hastalığa sebep olan bakterilerin yayılması kontrol altına alınabiliyor.

Hasta Şortu Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri Nelerdir?

decubitex bası yaralarını önleyen kalça koruyucu boxerHasta şortları, hastaların genel tedavi uygulamalarında ve ameliyathaneler için tercih edilen yoğun bakım tekstil ürünleridir. Sıvıya karşı yüksek seviyede koruyuculuk sağlayan bu şortların, hastayı çeşitli enfeksiyonlardan da koruyabilme özelliği vardır.

Hasta şortunun kullanım alanları ve özellikleri şu şekildedir;

 • Bu şortlar kolon kanseri olan kişilerde de kolonoskopi tedavisinde kullanılır.
 • Endokrinoloji, sindirim hastalığı, bağırsak problemleri ve kabızlık gibi çeşitli rahatsızlıklarda kullanılır.
 • Giyilebilir, yumuşak ve kullanımının kolay olmasından dolayı tercih ediliyor.
 • Partikül ve sıvı bariyeri sağlayarak hastayı çeşitli enfeksiyon ve bakterilerden koruyor.
 • Yetişkinler için oldukça uygundur.

Bu şortların asıl amacı, hastanın tedavi sürecini rahat ve hijyenik olarak geçirmesidir. Tek kullanımlık olarak kullanıldığı için sık sık değiştirilmesi gerekiyor.

Medikal Yastık Kılıfları

decubitex medikal yastık kılıfıBazı hastaların çoğu, hastanelerde uzun süre kaldığı için çarşaf ve yastık kılıfı gibi ürünlerin kaliteli olmasının yanı sıra temiz tutulması da gerekiyor. Bu durum hastaların fizyolojik ve psikolojik durumlarına yansıyor. Bakımsız olan bir yatakta yatan hasta ile hijyen ve kalite açısından daha uygun bir yatakta olan hasta arasında ruhsal açıdan fark vardır. Kirlenen yastık kılıfları alınarak yenisiyle tekrar değiştirilmelidir.

Hastane Kıyafetleri

Ameliyat BonesiGeri bağları olan ince bir elbiseden oluşan hastane elbiseleri, kağıt veya pamuktan üretilebiliyor. Hastane ortamında hastalar tarafından sıklıkla kullanılıyor. Tedavi ve muayene esnasında hem doktorlar hem de doktor önerisiyle hastalar tarafından giyiliyor. Hastane önlüklerinin kağıttan üretilmiş olanları tek kullanımlıktır. Bu yüzden rutin hasta muayenelerinde tercih ediliyor. Ancak pamuklu olan hastane elbiseleri yıkandıktan sonra tekrar kullanılabiliyor. Kullanışlı olmalarının yanı sıra, bu kıyafetleri giyen hasta, doktor ve hemşirelerde şık bir görüntü yakalanması da sağlanıyor. Estetik görüntüye sahip olan hemşire pantolonları ve önlükleri de bulunuyor.

Hasta Minderleri ve Kullanışlı Yastıklar

Hasta minderleri, çeşitli vücut rahatsızlıkları olan hastaların daha rahat ve konforlu bir şekilde olmalarını sağlıyor. Çeşitli şekillerde hasta minderleri ve yastıkları mevcuttur. Bazı minderler tekerlekli sandalye kullanan hastalar için tuvalete giderken ve gezerken rahatlıkla kullanılabiliyor. Boyun, baş ve bel rahatsızlıkları olan diğer hastalar için kullanışlı yastık ve minderlerde ön plana çıkan hastane ürünleridir.

Havalı Yataklar

Bu yataklar çift hava sistemi ve hava pompası sayesinde 5 dakika arayla yatağa yapılan hava basıncını yükseltebilir ve azaltabilir. Bu durum hastanın vücudundaki kan basınç dengesinin ideal şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Ayrıca kan basıncı sabit şekilde aynı noktalara uygulanmadığı için vücutta oluşabilecek yara oluşumunu da engelleyici özelliğe sahiptir. Buna ek olarak masaj yapma özelliği de vardır.

Sedye Örtülerinin Önemi

Tıbbi amaçlarla kullanılan sedye örtüleri, 50×50 ebatında olacak şekilde sedyelere yerleştirilmelidir. Bu örtülerin alt tabakası lamitasyonlu yani sıvı geçirmez özelliğine sahip olmalıdır. Özellikle acil durumlarda ambulanslara yerleştirilen hastalar için sık kullanılan bir üründür. Bu yüzden bu örtülerin kağıt kısmının beyaz renkte en iyi kalitede olması gerekiyor. Tıbbi müdahale esnasında çok sık kullanılan bir ürün olduğu için, her hasta müdahalesinden sonra mutlaka değiştirilmelidir.

Cerrahi Bone ve Galoş Ne işe Yarar?

Ameliyat BonesiBone ve galoşlar bir yoğum bakım ünitesinde mutlaka bulunması gereken medikal tekstil ürünleri arasındadır. Ameliyathaneye ayakkabıyla giriş esnasında bakteri taşınmasını önlemek için galoş kullanılır. İnce plastikten yapılan bu malzeme tek kullanımlıktır. Erkek veya kadın hekimlerin ameliyat esnasında kullandıkları boneler ise, cerrahi araçların üzerine ya da hastanın açık yarasına ter ve saç dökülmesini önlüyor.

Ağrı Kesici Bantlar

Ağrı kesici bantlar basit bel ağrıları, eklem burkulmaları ve vücudun çeşitli noktalarındaki kas ve eklem ağrılarının azaltılmasında kullanılıyor. Genel yapısı pamuk ve naylondandır. Cildin elastik yapısını taklit etmesi özelliği sayesinde vücut hareketlerini kısıtlamıyor. En önemli özelliği su geçirmez olmasıdır. Pamuktan üretilen bu medikal ürün, elastik özelliğini yaklaşık 3-4 gün kadar koruyabiliyor.

Alçılı Sargı Bezleri

Daha çok alçı gerektiren kırık eller için alçılı sargı bezleri kullanılıyor. Hidrolik olan gazlı beze ortopedik alçı karışımının emdirilmesiyle üretilmiştir. Bu medikal ürün pamuktan örülmüştür. Ürün suya batırıldıktan yaklaşık 10 saniye gibi kısa bir süre içerisinde homojen bir şekilde ıslanıyor. Yoğun alçı kreması ve yapısının yumuşaklığından dolayı kolayca şekil verilebiliyor. Uygulandıktan 1 ila 8 dakika içerisinde donma özelliğine sahip olan üründe dökülme olmuyor.

Göz Pedleri

Göz yaralanmaları ve göz ameliyatlarından sonra kullanılan bu ürün kendinden yapışkan özelliğiyle birlikte hipoalerjeniktir. Oval yapısından dolayı göz şekline uyum sağlayabiliyor. Gözeneklerinin olması, hastanın gözlerinin rahat hava almasını sağlıyor. Tüm göz operasyonları için oldukça kullanışlı tasarlanan kaliteli bir medikal malzemedir.

Diğer Makaleler