Terlemeyi Önleyen Tekstil Ürünleri

Genellikle yaz mevsiminde oldukça canımızı sıkan ve artık pek çoğumuzun kabusu haline gelen sorunlardan bir tanesi olan terleme problemi, pek çok insanı kış mevsiminde de rahatsız ediyor.

Terleme sorunu bazı hastalıklardan kaynaklı olmakla beraber yapısal olarak da karşımıza çıkabiliyor. Vücudun genelinde normalden fazla bir terleme söz konusu ise bu bize bir hastalığı düşündürebilir. Ancak yalnızca belirli bölgelerde terlemeler oluyor ise bu sorunun yapısal olduğunu düşünebiliriz.

Terlemeye her zaman hastalık olarak da bakmamak lazım. Çünkü terleme vücudun doğal bir savunma mekanizmasıdır. Bu yüzden hiç terlemeyen insanların da bir rahatsızlığı olabileceği düşünülmelidir.

Pek çok insan terleme probleminden ve bununla beraber gelen kötü kokudan oldukça rahatsız olup bu duruma çözüm arıyor. Doğal karışımlar, spreyler, ilaçlar, deodorant gibi yöntemler kullanarak bir şekilde önlemek mümkün. Ancak bunlara her an ulaşamayabiliriz ya da daha iyi çözümler arayabiliriz. Ter önleyici tekstil ürünleri bizlere bu konuda oldukça fayda sağlıyor.

Ter Önleyici Tekstil Ürünleri

Pek çok insan terlemeyi önlemek için çeşitli yollara başvurur. Bunlardan bir tanesi olan ter önleyici tekstil ürünleri başta sporcular ve yoğun tempoda çalışan insanlar olmak üzere pek çok insan tarafından tercih ediliyor. Teknoloji geliştikçe de yeni ürünler üretiliyor ve satışa sunuluyor. Örneğin ilerleyen teknoloji sayesinde bir tekstil firması tarafından vücut ısısını sabit tutan, terlemeyi engelleyen ve nemi buharlaştıran kumaş üretimi gerçekleştirildi.

Bunun yanında kullanımı ve ulaşımı kolay pek çok tekstil ürünü bulunuyor. Bu ürünler şu şekildedir;

Bu ürünler terlemeye yatkın bölgelere yapıştırılarak kullanılır. Yapıştırdığınız yer ile teniniz arasında rahat bir bariyer oluşturup terleri teninizden uzak tutmayı sağlar. İnce yapısı sayesinde gayet konforludur, rahatsızlık hissi vermez. Aynı zamanda bu ürünler alerjik etki yapmazlar. Teri emerek tenden uzaklaştırmayı sağlarlar ve böylece ter vücudumuzdan uzaklaştığı için kötü koku ve terin oluşturacağı sarı lekeleri de önler.

Ter Önleyici Kumaş

Rahat bir yaz dönemi geçirmenin şartlarından bir tanesi dışarı çıktığınızda sizleri rahatsız etmeyecek, terletmeyecek giysiler giyerek hem terlemenin oluşturduğu kötü kokuyu önlemek hemde o kötü histen uzak durmaktır. Ter önleyici kumaş çeşitleri ile üretilen giysiler sizlere daha rahat bir yaz geçirmeniz konusunda oldukça fayda sağlayacaktır. Bu kumaş çeşitleri şu şekildedir;

  • Şile bezi,
  • Keten,
  • Krep,
  • İpek,
  • Pamuklular,
  • Poplin,
  • Tülbent kumaşlar bu tür kumaş çeşitlerindendir.

Terlemeyi önleyen kumaş denilince akla ilk olarak şile bezi gelir. Bunun hemen arkasından da keten kumaşı terlemeyi önlemede etkili bir kumaş türü olmakla beraber sportif, şık ve ferah bir kumaştır. Terlemeyi önleyen bir diğer kumaş olan poplin kumaş ise pamuklu kumaşların kardeşi olarak bilinir. Yazın özellikle gömleklerde oldukça sık kullanılır. Bu gibi kumaşlar doğal liflerden üretildiği için teri emerek daha az rahatsızlık hissi verir.

Yastık Kılıfı

decubitex medikal yastık kılıfı

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında terlemeyle ilgili karşımıza çıkan diğer bir sorunda sabah kalktığımızda yastığımızın terden ıslanmış olmasıdır. Oldukça rahatsızlık verici olan bu durumu önlemek için yine terlemeyi önleyen kumaşlardan yararlanılarak yapılan yastık kılıflarını tercih etmeliyiz. Bu yastıkların başında gelen en etkili ürün bambu malzemesinden üretilerek satışı yapılan bambu yastıklardır. Bu yastık kılıfı yapısında bulunan bambu-kun sayesinde antibakteriyel olup terletme yapmıyor.

Vücudumuz değişen koşullara anında tepki veren bir mekanizmaya sahiptir. Özellikle sonbahar ve ilkbahar gibi mevsim geçişlerinde değişen hava koşulları gün içerisinde geceleri uykusuzluğa ve yorgunluğa sebep oluyor. Uykusuz geçirilen her gece bir sonraki günün motivasyonunu, dinamiğini ve enerjisini etkileyerek düşürüyor, hayat kalitemizi olumsuz yönde etkiliyor. Bu bambu malzemesinden üretilen yastık kılıfı sayesinde bu sorunlara çözüm üretmiş oluyoruz.

Çarşaf

decubitex bası yaralarını önleyen çarşaf ve yastık kılıfı

Geceleri yastığın önemli olduğu kadar çarşaflarda bizlere rahat bir uyku imkanı sağlaması için çok önemlidir. Bu nedenle yaz ve kış mevsimlerinde ve hatta ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde değişen hava koşullarının etkisiyle oluşan fazla terleme ve kötü kokudan olabildiğince uzak durmaya çalışmalıyız. Bunu da yine ancak terlemeyi engelleyen, teri emerek tenimizden uzak tutan, konforlu ve rahat kumaşlardan üretilmiş olan çarşafları tercih etmeliyiz.

Çarşaf seçiminde yine ilk sırada bambu malzemesinden üretilen ve yapısında bambu-kun bulunduran ter önleyici çarşafları tercih etmeliyiz. Bunun dışında pamuklu kumaşlardan üretilen çarşaflar da yine teri emerek bize daha az rahatsızlık verecektir.

Minder

Uzak doğu ülkelerini seyahat ettiği sırada bindiği bir taksi şoförünün koltuğuna soğuk su torbaları koyarak terlemeyi önlemeye çalıştığını gören Üniversite öğrencisi Fatih Koçak tarafından ilk olarak geliştirilen serin minder özellikle uzak yol şoförleri ve gün içinde çoğunlukla oturarak çalışan insanlar tarafından çok fazla ilgi gördü. “Sermin” adı verilen ve teri önlemek amacı ile üretilen soğuk minderler sıcak ve nem yüzünden oluşan fazla terlemeyi önlerken, yüksek sıcaklıklara karşı da serin tutmayı sağlıyor.

Günün büyük bir kısmını araç kullanarak veya oturarak geçiren bireyler için ideal bir ürün olan serin minderler sizlere büyük bir konfor sağlıyor. Özellikle yaz mevsiminde yüksek sıcaklıklarda ve yüksek nem oranına sahip bölgelerde araç kullanan ve sürekli oturmaktan kalça, bacak ve sırt kısımlarında fazla terlemeden oluşan cilt sorunları ve kötü kokulara sahip olan kişiler için oldukça uygun bir üründür.

Topukluk

decubitex bası yaralarını önleyen topuk koruyucu

Özellikle yaz aylarında karşımıza çıkan en büyük sorunlardan bir diğeri ise ayak terlemesidir. Bu terleme diğerlerinden çok daha fazla rahatsızlık vericidir. Çünkü özellikle bütün gün kapalı bir ayakkabının içinde duruyorsa eğer hiç nefes almadığı için tüm teri içerisinde ve ten yüzeyinde tutar. Kötü kokuda bütün gün ayağınızda kalır. Hava alamadığı için diğer bölgelere oranla çok daha kötü koku yayar. Bu nedenle bir yerde ayakkabılarımızı çıkarmamız gerektiğinde eğer terlemiş ise çok fazla tedirgin oluruz.

Bu durumdan kurtulmanın ve bu kokunun önüne geçmenin yollarından bir tanesi topukluk kullanmaktır. Bu ürün sayesinde ayağınız nefes almasa bile ter teninizde değil bu topuklukların içerisinde hapsolacaktır.

Boxer

decubitex bası yaralarını önleyen kalça koruyucu boxer

Erkekler için de çok büyük bir sıkıntı kaynağı olan terleme sorunu erkekleri en çok özel bölgeleri konusunda rahatsız ediyor. Terlemeyle birlikte gelen kötü kokuları, cilt hastalıklarını, rahatsızlık hissini önlemek için hem konforlu hem de ter emici kumaştan üretilen boxerlar kullanılmalı.

Boxer seçiminde diğer tekstil ürünlerinde de olduğu gibi teri emen, hava alan kumaşlar tercih edilmelidir. Bu kumaşların başında yine bambu liflerinden üretilmiş olanlar geliyor. Özellikle dikişsiz ve bambu liflerinden üretilen bu kumaştan oluşan boxerlar erkekler için en büyük konforu sağlıyor. Bunun dışında yine hava alan pamuklu kumaşlarda doğal liflerden oluştuğu için ter emici özelliğe sahip olup yine sizlere konfor sunacaktır. Bu ürünler aynı zamanda tahriş oluşmasını da önlemekte oldukça etkilidir. Aynı zamanda likralı kumaşları tercih etmeniz hareket kolaylığı sağlayacağı için terlemekle birlikte oluşturduğu pişikleri de önlemeye yardımcı olur.

Diğer Makaleler