Hasta Minderi

Tıp, her geçen gün ilerlese de hastalıklar tamamen ortadan kalkmıyor. Özellikle tekerlekli sandalyeye bağımlı olmak veya yatalak olmak hem hastanın kendisini hem de yakınlarını uzuyor. Bununla beraber, insanların sıkıntılarını azaltan bazı medikal ürünler geliştiriliyor. Uzun süre oturmak zorunda kalan veya yatağa bağlı kalan kişilerin vücutlarında su toplaması ve tahriş olabiliyor.

Bu sebeple, bu hasta grupları içini, özel üretilmiş ürünlerin kullanılması faydalı oluyor. Hasta yakınları hasta minderi alarak, hastalarının rahat etmesini sağlıyorlar. Hasta minderi sayesinde, hastanın, kaba etlerinde oluşabilecek tahrişin önüne geçilmiş olur. Hasta minderleri, hastaların vücutlarının tahriş olmasını engelleyen, esnek ve aynı zamanda uzun sürekli kullanıma uygun ürünlerdir. Hastaların uzun süre oturmalarından dolayı, bu mindere ihtiyaçları vardır. Minderin özelliklerine bakacak olursak;

 • Minder özel bir maddeden imal edilmiştir
 • Minderin içi havayla doludur
 • Vücudun şeklini alır

Bu özelliklerinden dolayı, hasta minderleri vücutta baskı oluşmasının önüne geçerler ve hastaların vücutlarını korurlar. Uzun süre, yatakta kalan veya tekerlekli sandalyeye bağımlı olan kişilerin genel ruhsal durumları bozuktur.

Bununla beraber, uzun süre oturmak sebebiyle oturma organlarında, çok ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Bu durumda, zaten ruhsal durumu bozuk olan kişilerin, ruhsal yapıları bütünüyle bozulur. İşte bu noktada, oturma minderleri, devreye giriyor.

Hastaların yaralanmalar veya ağrılar sebebiyle var olan sıkıntıları ortadan kalkınca, hastanın tekrar yüzü gülmeye başlıyor. Bu durum, hastanın kendisi kadar, hastayı seven yakınlarının da memnun ediyor. Tekerlekli sandalyeye mahkum olanlar, yatalak hastalar veya hemeroit hastası olanlar, bu oturma minderlerinden kendilerine uygun olanları satın alarak hayatlarına çok ciddi ölçüde konfor katıyorlar.

Bu ürünler, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılarak ve tamamen hastaların rahatı için üretilmiştir. Hastalar, hekim tavsiyesine uygun olarak, bu ürünlerden kendilerine yardım edecek olanı seçiyor. Ayrıca, hastalık durumlarında hijyen son derece önemlidir. Bu ürünlerde hijyen göz önünde bulunduruluyor.

Birçok ürün, yıkanabilen kılıflara sahiptir. Ayrıca, hava geçiren iç yapısıyla, kokmasının önüne geçilmiştir. Hasta minderleri ile alakalı olarak merak edilenleri kısaca anlatmaya çalıştık. Şimdi, biraz daha detaylara gireceğiz. Birçok kişi, hasta minderlerinin ne olduğunu veya ne işe yaradığını merak ediyor. Bundan sonraki kısımda bu soruya yanıt vermeye çalışıyor olacağız.

Hasta Minderi Nedir?

decubitex bası yaralarını önleyen destek minderi

Yürüme yetisini kaybetmiş olan kişiler, tüm güm tekerlekli sandalyede oturmak zorunda kalıyorlar. Vücutlarının baskısı sebebiyle, kaba etlerinde tahriş meydana gelir. Ayrıca, kuyruk sokumlarında ve bel bölgelerinde ağrı meydana gelir. Bu noktada, hasta minderi nedir sorusu oldukça anlamlıdır.

Hasta yakınları, sevdikleri kişilere destek olmak için bir çare arıyor, çareyi hasta minderlerinde buluyorlar. Hastanın vücudunun tahriş olmaması amacıyla kullanılan ve farklı çeşitleri olan minderlere, hasta minderleri adı verilir. Bu minderler, ergonomik yapısıyla, hastaya yardımcı oluyorlar.

Özel bir maddeden yapılmış olan minder, hastanın vücudunun şeklini alıyor ve tahriş de ağrı da oluşmuyor. Bu medikal ürünün farklı kullanım alanlarına göre çeşitleri vardır. Tekerlekli sandalyede ya da yatakta kalmak zorunda kalan kişilerin de aynı şekilde vücutlarında tahriş oluşabiliyor. Bu amaçla kullanılan ürünlerden biri de ortopedik oturma simidi olarak biliniyor. Hastanın uzun süre yatakla temas vücudu ile yatak arasına konulan bu aparat, hastanın tahriş sebebiyle veya ağrı sebebiyle sıkıntı yaşamasının önüne geçiyor.

Esnek poliüretan süngerden üretilmiş olan oturma simidi bu sayede elastiki şeklini koruyabiliyor. Tam ortopedik yapısından dolayı, yatarken de otururken de maksimum düzeyde destek veriyor.

Bu gibi medikal ürünlerde hijyen son derece önemlidir. Bu ürün, fermuarlı bir yapıya sahiptir ve böylelikle kılıfı kolayca çıkarılır ve yıkanabilir. Aparata simit denmesinin sebebi, tam orta kısmının boş olmasındandır. Teknolojinin tüm olanakları kullanılarak hazırlanan bu ürünler, hastaya maksimum konfor sunuyor. Oturma simidi, üç boyutlu yazıcıda çizilmiş ve yüksek basınçlı makinelerde üretilmiştir.

Bu sayede, oturma simidinin mukavemeti ölçülmüş oluyor. Çıkarılıp yıkanabilen kılıf, içeriye hava girişi sağlıyor. Simidin içinde hava akımı vardır. Uzun süre oturan veya yatmak zorunda olan hastaların bir nebze olsun rahatlamalarını sağlıyor. Yatalak hastaların sıklıkla kullandıkları bu ürün aynı zamanda hemeroit rahatsızlığı olanlar için de birebirdir.

Bu insanlar, ortası boş olan oturma simidi sayesinde acı çekmeden rahatsız olmadan oturabilirler. Bunun yanı sıra, kalça eklemlerinde sorun olanların oturma simidiyle rahat ettikleri biliniyor. Çeşitli kazalar veya hastalıklar sebebiyle sorun yaşayan hemen herkes, oturma minderleri ve oturma simitleri sayesinde rahat ediyorlar. Farklı sorunlar için farklı oturma minderleri tercih edilebilir.

Söz gelimi, oturma simidi, hemeroit rahatsızlığı olanlar için çok işlevsel bir aparatken, havalı minderler daha ziyade tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren kişiler için işlevseldir. Teknolojideki hızlı gelişim, medikal sektöründe de etkisini gösteriyor ve medikal sektörü her hastaya özel çözümler sunuyor.

decubitex bası yaralarını önleyen destek minderiHasta Altı Minderi Çeşitleri

Medikal sektörü en gelişmiş çözümler için çalışıyor. Hastalar için farklı ürünler piyasaya sunuluyor. En fazla kullanılan ürünlerden biri oturma simididir. İnsanlar, birçok sebepten dolayı oturma simidi kullanmak zorunda kalabilirler.

 • Hemeroit (basur)
 • Kırıklı, yaralanmalar
 • Tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda olanlar
 • Yatalak durumda olanlar

İşte tüm bu durumdaki kişiler, medikal oturma simidi ile önemli ölçüde rahatlıyorlar. Oturma simidi, kuyruk sokumuna ve omurgaya binen baskıyı büyük ölçüde hafifletiyor. Ayrıca, oturma organlarının tahriş olmasını engelliyor.

Hemeroit hastaları için en ideal dinlenme minderi, budur. Yumuşak yapısıyla hastanın hemeroit sebebiyle oturmaktan kaçmasının önüne geçer, hastayı rahat ettirir. Hastalar için kullanılan başka oturma minderleri de vardır, diğer ürünlere bakacak olursak;

 • Havalı minder
 • Jel Minder
 • Bombeli Jel minder
 • Oturma simidi

En fazla bilinen hasta altı minder çeşitleri bunlardır. Hasta yakınları, hekim tavsiyesine uygun olarak, bu ürünlerden herhangi birini satın alabilirler. Havalı minderler, engelli olduğundan dolayı yürüyemeyen kişiler için özel olarak tasarlanmış bir üründür. Hava içermesi sebebiyle, baskıdan kaynaklanan yaralanmaların önüne geçer. Tekerlekli sandalyede oturmak zorunda olanlar için bir jelli oturma minderi bir diğer popüler üründür.

Visco adlı bir maddeden imal edilmiş olan jelli minder, kendinden jelli bir yapıdadır. Tekerlekli sandalyede oturanlar için fazlaca tercih ediliyor. Havalı minderin içinde, havanın yaptığı işi jelli minderde, jel yapıyor. Akışkan yapısından dolayı vücudun yapısını alıyor ve bası yaralanmalarının ön üne geçiyor. Jelli minderlerin bir diğer farklı modeli ise petek yapılı olanıdır. Özel yapısıyla kan dolaşımını kolaylaştırarak ve oturma organlarında tahrişin, çürümenin önüne geçiyor.

Jelli minderler, tekerlekli sandalye minderleri olarak da bilinir. Birçok kişi, tekerlekli sandalyedeki yakını veya kendisi için jelli minderleri tercih ediyorlar. Oturma minderleri, genel manada hastalar için üretilmiş olmakla beraber, vücut ergonomisine uygunluğundan dolayı, hasta olmayan sağlıklı kişilerin de kullanmaları tavsiye ediliyor.

Günümüzde beyaz yakalı tabir edilen ofis çalışanlarının sayısı giderek artıyor. İşte uzun süre hareketsiz kalmaktan dolayı, bu insanların da oturma yerlerinde tahriş, kızarıklık veya çok ciddi bel boyun ağrıları oluşabiliyor. Bu sebeple, ofislerde, havalı minder kullanımı artmaya başlamıştır. Hastasının veya kendisinin rahatını düşünenler, ihtiyaçlarına tam manasıyla yanıt veren, bir oturma minderi satın alarak, hayatlarına büyük bir konfor katabiliyorlar. Bu ürünler, medikal ürün satışı yapan firmalardan, yani kalitesinden emin olunan yerlerden satın alınmalıdır. Aksi halde ürünlerden fayda görülemeyebilir.

Diğer Makaleler