Hastane Tekstilleri

Hastane tekstil malzemeleri uzun yıllardır var olan ama son yıllarda hastanın hastalık haline göre şekillenen malzemelerdir. Gelişen teknoloji ile daha kaliteli hale geldiler ve daha da bulunabilir oldular. Yıllar önce hastane tekstil ürünleri evde bakım hastaları için ulaşılamaz olurken artık daha ucuz ve daha ulaşılabilirdir. Hastane tekstili denildiği zaman akla sadece hastane ortamında kullanılan tekstil malzemeleri gelmemelidir. Bu malzemeler aynı zaman da yaşlı bakım evlerinde ve evlerde kullanılır.

Evlerde çok yaşlı hastası olan ya da evde bakım hastası olanlar hastane tekstil malzemelerini tercih ederler. Bu tercihin sebebi hem yaşlı bireyi korumak ve sağlık hallerini devam ettirmek hem de hastalık halindeki bireyin konforunun düşmesini engellemektir. Hastane tekstil ürünleri yatağa bağımlı hastalarda yatak yaralarının engellenmesini ve oluşmuş olanların iyileşmesinin hızlanmasını sağlar.

Hastane Tekstil Ürünleri Nelerdir?

Decubitex hasta çarşafı ve yastık kılıfı

Hastane tekstil ürünleri çok çeşitlidir. Yatak çarşafından yastığa, battaniyeden hasta şortu ve önlüğüne kadar her türlü tekstil malzemesini kapsar. Hastane tekstil ürünleri anti-bakteriyel kumaştan üretilmiş ve yüksek ısıya dayanıklı ürünlerdir. Hastane tekstil ürünlerinin günlük değişimi gerektiğinden çok sık yıkamaya ve yüksek ısıya maruz kalırlar.

Çabuk yıpranmamaları ve parçalanmamaları için daha kalın dokuma kumaşlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda hasta çevirme süngeri ya da yastıklarda hastane tekstil ürünleri arasına girer. Hastane tekstil ürünlerini normal tekstil ürünü olarak düşünmek yanlış olur. Nu ürünler hastane tekstil firmaları tarafından üretilir. Bunlar medikal üretim yapan firmalardır.

Hasta Şortu

Hasta şortu hastane çatısı altında kullanılan medikal bir üründür. Hasta şortu tek kullanımlık olabileceği gibi yıkanabilir de olmaktadır. İç çamaşırı olmadan kullanıldığı için çoğunlukla tek kullanımlık olarak üretilmekte ve tercih edilmektedir. Tek kullanımlık olan hasta şortu malzemesi normal bir kumaş değildir. Kumaş ve kağıt arası bir yapısı vardır ve maliyeti daha düşüktür. Kullan at bir üründür. Kumaş ve kağıt arası olan bu malzemenin hastayı rahatsız etmeyecek yumuşaklıkta olmasına dikkat edilmelidir.

decubitex bası yaralarını önleyen kalça koruyucu boxer

Çok sert yapısı olan şortlar kaşıntı, batma ve alerji gibi istenmeyen durumlar yaratabilir. Hasta şortu genellikle girişimsel işlemler esnasında kullanılır. Hasta ameliyathaneye, girişimsel radyolojiye ya da kolonoskopiye gideceği zaman hasta şortu ve önlüğü giydirilir. Bu tip alanlara hastanın kendi kıyafeti ile gitmesi hem steril alan açısından hem de hastaya acil müdahale açısından sakıncalıdır.

Hasta Çarşafı

Hastanelerde, yaşlı bakım evlerinde ya da evde bakım hastalarında kullanılan hasta çarşafı normal bir çarşaf gibi düşünülmemelidir. Normal bir çarşaf dokumasından daha kalın, dayanıklı ve anti-alerjik ürünlerdir. Gerektiğinde 90 derece ısıda yıkamaya dayanıklıdır. Hasta çarşafı sadece yatağa serilip hastanın üzerinde yattığı çarşaf değildir. Yatağa bağımlı hastaları yatak içinde hareket ettirmek için hasta çarşafları kullanılır. Çok ağır bir hastayı çekerken ya da çevirirken de kullanılan bu çarşaflar o yüke ve aşınmaya karşı dayanıklı olmalıdır.

decubitex bası yaralarını önleyen çarşaf ve yastık kılıfı

Hasta çarşafları yatağa bağımlı hastalarda tere ve defekasyona çok sık maruz kalır. Hastalar yatak içinde temizlenirken yine hastanın atıklarına maruz kalırlar. Bu işlemlerden dolayı hasta çarşafının leke tutmayan ve kolay temizlenen bir kumaş olması gerekmektedir. Medikal firmalar bu durumları bildiğinden kullandıkları kumaşları da buna göre seçerler. Lekeli çarşaflar kirli kabul edilir ve hastane ortamında kullanılamazlar. Ayrıca tek kullanımlık hastane çarşafları da yine medikal firmalar tarafından üretilir.

Hasta Minderi

En kaliteli, en pahalı sandalye ya da koltuk bile kuyruk sokumu kemiği ve omurganın korunmasını sağlamazlar. Tam ortopedik diye satılan hiçbir sandalyenin bel ağrısı yapmama garantisi yoktur. Uzun süre oturarak çalışanlar ve günün büyük bir kısmını aynı sandalyede geçirenler için hasta minderi doğru bir tercih olur. Hasta minderi sadece hasta bireyde değil sağlıklı bireyin sağlık halinin devamı için de kullanılır. Bunlar genelde oturma minderi olarak bilinir. Hemoroid ya da kuyruk sokumu kemiği ile ilgili bir ameliyat geçirenlerin tedavi amaçlı bu minderleri kullanmaları gerekir.

Bu minderler bir bütün halinde olabileceği gibi ortası açık simit şeklinde de olmaktadır. Ameliyat sonrasında sıklıkla simit şeklinde olanlar tercih edilir. Bütün halinde olan minderler ise sağlık bireyler tarafından kuyruk sokumu kemiği ağrısını azaltmak için kullanıldığı gibi sandalyeye bağımlı hastalarda basıyı azaltmak içinde kullanılır. Normal bir sandalye hasta bireyde bası yarası yaparken hasta minderleri bası yarasını engeller.

Hasta Destek Yastıkları

Medikal amaçlı kullanılan hasta destek yastıkları hasta ve sağlıklı bireyde sağlığı sürdürmeye destek amaçlı kullanılan yastıklardır. Bu yastıklar vücudun özelliklede omurganın şeklini alır. Uzun saatler boyunca oturan insanlarda sırt ağrılarını azaltıcı kanıtlanmış etkisi vardır. Hasta destek yastıkları yatan hastada da sıklıkla boyun ağrılarını engellemek ve hastanın yastıktan kaymasını ve omurgayı zedelemesini engellemek amacı ile kullanır. Bunlar boyun destekli yastıklardır. Boyun fıtığı omurga hastalıklarında ağrıyı azaltırlar.

Bir diğer kullanım alanı da yatağa bağımlı hastadadır. Yatağa bağımlı hastalar kendi kendilerine yatak içi hareket edemezler. Bu hastalara belirli aralıklarla pozisyon vermek gerekir. Pozisyon verilen hasta bası yarasının engellenmesi ve hastanın eklem problemlerinin oluşmaması için yastıkla desteklenir. Eklem bölgeleri, sırt bölgesi ve topukları bası yarası riski açısından yüksektir. Hasta destekli medikal yastıklar hastanın vücut şeklini aldığından bası yarasını engeller ve kaymadan istenildiği şekilde kalır.

Medikal Yastık Kılıfı

decubitex medikal yastık kılıfı

Hastane tekstil malzemesinden olan medikal yastık kılıfı hastanın kullandığı medikal yastıklara uygun olarak üretilmiş kılıflardır. Bu kılıflar aynı çarşaf ve diğer tekstil malzemeleri gibi normal bir yastık kılıfından farklıdır.

Bu farklar;

  • Medikal yastık kılıfları altına ter ya da hastanın diğer çıkartıları gibi sıvıları geçirmez.
  • Bu kılıflar anti-alerjik kumaşlardan üretilmiştir.
  • Yüksek ısıda yıkamaya dayanıklıdır, çekme ya da deformasyon görülmez.
  • Terletmeyen bir kumaş yapısına sahiptir. Uzun saatler yatan hasta birey rahat yatar.
  • Leke tutmaz.

Medikal yastık kılıfları diğer tekstil malzemelerine göre daha sık kirlenen ve daha sık değiştirilen ürünlerdir. Gün içinde birkaç yastık kılıfı kullanılabilir. Alırken dayanıklı ve sık yıkamaya karşı bozulmayan kumaşların tercih edilmesi gerekir. Medikal yastık kılıfları çarşaf ve nevresim takımı olarak satılabileceği gibi tek olarak da satılması gerekir. Bir çarşafa karşılık en az 3 yastık kılıfı gerekebilir.

Hasta Çevirme Süngeri

Yatağa bağımlı hastalarda sıklıkla kullanılan hasta çevirme süngeri hastaya pozisyon verirken kullanılır. Hastayı çeviren kişinin yükünü azaltır. Hasta bakımı yapan kişiler ağır hastaları çevirirken sakatlanmalar yaşayabilirler. Hasta çevirme süngeri bu sakatlanmaları en aza indirir. Ayrıca hastanın zarar görmesini ve canının yanmasını engeller. Hasta çevirme süngeri hastanın yatak içinde sürüklenmesini engelleyeceğinden hastalarda oluşan bası yaraları azalır.

Hastaya pozisyon verme kolaylığı verdiğinden hastalara sıklıkla pozisyon verilebilir. Hasta çevirme süngerlerinin temizlemesi kolaydır ve anti-alerjik bir süngerdir. En hafif hastadan obez bir hastaya kadar rahatlıkla kullanılabilir. Hastanede, yaşlı bakım evlerinde ya da evlerdeki hastalarda herkes kolaylıkla kullanabilir. Tek başına yatağa bağımlı bir hastaya bakan ve yardımcısı olmayanlar için büyük bir kolaylıktır.

Diğer Makaleler