Yaşlı Bakım Evi Tekstili

Yaşlı bakım evlerinde kalan misafirlerin yaş ortalamaları yüksek olduğundan ve ciltleri hassas olduğundan dolayı yaşlı bakım ürünleri kullanılır. Yaşlı bakım ürünleri kişilerin hem yaşlarından dolayı hem de hastalıklarından dolayı tercih edilir. Yaşlı bakım ev tekstili kullanılan kişinin konfor seviyesini artırdığı gibi kullanan kişi içinde kolaylık sağlar. Yaşlı bakım ürünleri hastane medikal ürünler olarak geçmektedir.

Bu ürünler aynı zamanda hastane ortamlarında da kullanılırlar. Yaşlı bakım evi tekstili yatak çarşafları, yatalak hasta kıyafetleri ve bu hastalar için kullanılan tüm tekstil malzemelerini kapsamaktadır. Yaşlılar özellikli insanlardır. En başta hassas ve hastadırlar. Bu özelliklerinden dolayı onlar için kullanılan tekstil ürünlerinin de özellikli olması gerekmektedir. Yaşlı bakım evlerinde kalan yaşılar hem yaşlarından dolayı hem de toplu ortamda yaşadıklarından dolayı enfeksiyona açıktırlar.

Yaşlı bakım evlerinde kullanılan tekstil ürünleri enfeksiyona karşı hastayı korumalı ve anti-bakteriyel bir bariyer oluşturmalıdır. Bu tekstil ürünleri sık sık yıkanmaya, çekmeye ve yüksek ısıya karşı dayanıklı olmalıdır.

decubitex bası yaralarını önleyen destek ürün setiYaşlı Bakım Ürünleri Nelerdir?

Yaşlı bakım ürünleri bir yaşlı için kullanılan tekstil malzemelerinden medikal malzemelere kadar hepsini içine almaktadır. Bir yaşlının her türlü ihtiyacı yaşlı bakım ürünleri ile karşılanmaktadır. Yaşlı bakım ürünleri yaşlının bakım ihtiyacına göre farklılık göstermektedir.

Yatağa bağımlı hastalarda yatalak hasta kıyafetleri de bu kategoriye girmektedir. Özellikle tekstil malzemeleri yaşlı bakım ürünlerinde büyük önem taşır. Hasta çarşafları ve yastıkları normal bir tekstil malzemesi gibi olmamalıdır. Yastıklar omurgayı destekleyici ve hastayı kaydırmayan yastıklardan olmalıdır.

Hastanın pozisyonuna göre şekil alması gerekir. Çarşaf, nevresim ve yastık kılıfı gibi tekstil ürünleri terletmeyen ürünler olmalıdır. Terleyen hastada kolaylıkla yatak yarası açılabilir. Aynı zamanda bu ürünler anti-alerjik özellikli ve kolay temizlenebilen ürünler olmalıdır. Yaşlı bakım hastasının çıkartılarından tekstil malzemeleri kolaylıkla leke tutabilir.

Yaşlı bakım tekstil ürünleri leke tutmaz ve yüksek ısıya dayanıklı kumaştan olmalıdır. Gerekli hallerde yaşlı bakım tekstili olarak tek kullanımlık çarşaflar kullanılabilir. Bu çarşaflar kulan at şeklinde yıkanmayan çarşaflardır. Hastanın durumuna ya da bulaşıcı bir hastalığının olup olmamasına göre tercih edilebilir.

Yaşlı Bakımı İçin Hastane Ürünleri

Yaşlı bakımında kullanılan yaşlı bakım hastane ürünleri ilk başta hasta karyolası ile başlar. Yaşlı bakım evlerinde hastane yatağı denilen elektronik, hastanın durumuna göre pozisyon verilen karyolalar kullanılır. Bu karyolalar hem yaşlı için hem de yaşlıya bakım veren için büyük kolaylıktır. Yaşlı bakımında önemli ikinci malzeme ise yataklardır. Yaşlı bakım merkezlerinde kullanılan yataklar hastanelerde olduğu gibi özel yataklar olmalıdır. Bu yataklar hava aldıran ve yatak yarasını en aza indiren yataklardan olmalıdır. Aynı zamanda yatakların temizlenmesi de kolay olmalıdır.

decubitex bası yaralarını önleyen topuk koruyucu

Hastanın yattığı yataklar mikroorganizmaları kolaylıkla barındırabileceğinden bu yatakların sıvı geçirmez özelliği olmalıdır. Hareket etme kabiliyeti olmayan hastalar yatak içerisinde yıkanabilir ve yataklar suya maruz kalabilirler. Bunların dışında hastane ürünleri çok çeşitlidir.

Solunum ihtiyacı olan hastalar için oksijen tüpleri ve solunum cihazları, yatağa bağımlı hastalar için hasta bezleri veya sürgüler, yatak yaralarını tedavi edici kremler ve pedler de yaşlı bakımı için hastane ürünleri arasında yer almaktadır. Yaşlı bakımı bir hastanın tedavisi yapıp ilacını uygulamaktan daha önemlidir. Doğru yaşlı bakımı ürünü kullanmak bakım verilen kişinin konforlu bir hayat yaşamasını sağlamaktadır. Yatağa bağımlı hastalarda konfor daha az acı demektir.

Yatalak Hasta Kıyafetleri

Yatağa bağımlı hastaların kullandığı kıyafetlere yatalak hasta kıyafetleri denilmektedir. Bu kıyafetler aynı hasta için kullanılan diğer tekstil malzemeleri için özel kumaştan üretilmiş ve özel dikimli kıyafetler olmalıdır. Yatağa bağımlı hastaların en büyük sorunu olan yatak yaralarının başlıca nedeni uygun kıyafetin seçilmemesidir.

decubitex bası yaralarını önleyen destek ürün setiYatak yaraları yaşlı bir birey için ölümcül olabilir. Uygun kıyafetler ile yatak yaraları önlenmelidir. Normal bir kıyafet ya da pijama takımının dokusu yatağa bağımlı bir hastaya uygun olmayabilir. Aşırı terleme ya da üşüme, ciltte tahriş ve hastanın yatak ile temas eden yerlerinde toplanma olabilir. Bu durumlar yeni yaralar açılmasına ya da eski yaraların enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

Bu tip olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için uygun kıyafetlerin temin edilmesi gerekmektedir. Yatalak hasta kıyafetleri pamuk kumaştan olmalıdır ve fazla kalın olamamalıdır. Pamuk kumaşlar hava geçirgenliği sağladığından dolayı sağlıklıdır. Yaşlı bir birey sentetik ya da naylon karışımı olan bir kumaş giymemelidir. Çok kalın kumaşlar ise hem hastayı gereksiz yere sıcak tutar hem de hastanın vücut şeklini almayacağından hastaya pozisyon verilirken sorun yaratır.

Yatağa bağımlı bir hasta için tercih edilen kıyafetin bedeni tam hastaya göre olmalıdır. Büyük kıyafetler hastanın yatak ile temas ettiği yerde birikebilir. Küçük kıyafetler ise dar olacağından hastada dolaşım problemi yaratabilir. Eklem yerlerini sıkan kıyafetler ağrıya sebep olur. Birçok yatağa bağımlı hasta kendisini ifade edemez. Kıyafet yüzünden ağrı yaşayan hasta bunu dile getiremezse acı çekecektir.

Yatan Hasta Malzemeleri

Yatan hasta malzemeleri denildiği zaman tekstil malzemelerinden temizlik malzemelerine kadar her türlü ürün yatalak hasta malzemeleri olarak akla gelmektedir. Yatağa bağımlı hastalarda temizlik malzemelerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ağız bakım kitleri, temizleme mendilleri ve hasta alt bezleri başlıca temel ihtiyaçları arasında yer alır. Yatağa bağımlı hastayı yıkamak için vücut hassasiyetlerine uygun özel şampuanları olması gerekmektedir.

decubitex bası yaralarını önleyen topuk koruyucuYatağa bağımlı bir hasta çok sık temizlenir ve çok sık çarşafı değişir. Fazla malzemeye ihtiyaç duyulabilir ve bu fazla malzemede yüksek maliyet demektir. Bu maliyeti en aza indirgemek için kullanılan yatan hasta malzemelerinin en iyi şekilde seçilmesi gerekmektedir.

Hem düşük maliyetli hem de uzun ömürlü malzemeler olmalıdırlar. Tek kullanımlık malzemeler gereksiz yere kullanıldığında maliyeti artırmaktadır. Hastalarda yıkanıp temizlenebilen malzemeler tercih etmekte fayda vardır. Yatan hasta malzemeleri kişiye özel olup iki farklı hastada ortak kullanım yapılmamalıdır.

Hasta Döndürme Aparatı

Hasta döndürme aparatları son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanılan en aktif ürünler arasında yer almaktadır. Yatağa bağımlı bir hastayı sıklıkla çevirmek gerekir. Bazı hastalar çok ağır olabilmektedir ve bu durum hastayı döndüren kişiye büyük zorluk oluşturmaktadır.

decubitex bası yaralarını önleyen destek minderi

Hastaların ağırlığından dolayı kuvvet yetersizliğinden dolayı çevrilmeyen hastalar hasta döndürme süngeri kullanılana kadar mevcuttu. Hasta döndürme süngeri kullanılmaya başladığından itibaren bu oran en aza inmiş bulunmaktadır.

  • Obez bir hastadan çok zayıf bir hastaya kadar her türlü bakım hastası hasta döndürme süngeri sayesinde rahatlıkla çevrilebilir.
  • Bu malzeme hastaya zarar vermeden kolayca çevirmeyi sağlar.
  • Aynı zamanda hastayı çeviren kişinin de zarar görmesini engeller.

Hasta bakımı yapan birçok kişide bel ağrısı ve bel fıtığı mevcuttur. Hasta bakım ürünlerinin gelişmesi sayesinde hastalara daha kolay pozisyon verilebildiğinden dolayı bakım veren kişilerdeki bu hastalıklar daha aza indirgenmiştir.  

Hasta döndürme süngeri sayesinde bir hastayı bir kişi tek başına çevirebilir ve hastaya uygun pozisyonu verebilir. İkinci bir kişinin çalışmasına gerek kalmaz. Ayrıca hasta çevirme süngeri sayesinde doğru pozisyon verilen hastada da omurga hasarları oluşmaz.

Diğer Makaleler